Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bursa evleri
bursa evleri
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

gül gibi cami
gül gibi cami

            

   Sonraki Fotoğraf:
gül camii


gül gibi cami
Açıklama: Bizans döneminde kilise iken, fetihten sonra cami olmuş. Neden Gül Camii adını aldığı konusunda çeşitli rivayetler olsa da bir ilâhinin sözlerinde olduğu gibi; gülden terazi yapanların, gülü gülle tartanların çarşı pazarı gülse, camisi de gül olur.
Fatih, Küçükmustafapaşa’da bir dizi çirkin bina arasında boğulan bu mabede dar sokaklardan ulaşılıyor. Orta Bizans Devri’ne ait olan eserin inşa tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 10. yüzyıldan kalma olduğu tahmin ediliyor. Bizans devrinde Agia Theodosia Kilisesi olarak inşa edilen yapı, İstanbul’un fethinden sonra bir müddet tersane deposu olarak kullanılmış.
İstanbul Vakıflar Tahrîr Defterinde 1489 tarihini taşıyan vakfiyesinden Sultan 2. Beyazıt devrinde (1481- 1512) camiye çevrildiği anlaşılıyor. Sultan 2. Selim zamanındaysa (1566- 1574) bir minare ilâve edilmiş. Yapının camiye çevriliş tarihinde olduğu gibi adı konusunda da muhtelif rivayetler var. Bir rivayete göre, Türkler İstanbul’u fethettikleri gün, Theodosia yortusu sebebiyle burayı güllerle donatılmış bulmuşlar. Bundan dolayı bu ismi almış. Diğer bir rivayete göre, cami haline getirilince gül suyu ile temizlenmesinden, bir diğerine göre de, 4. Murad zamanında tamir edilince kubbe ve çevresinin güle benzediğinden dolayı Gül Camii adını almış. Ancak halk arasında en çok bilinen ve en fazla itibar edilen rivayete göre; tarihi hüviyeti bilinmeyen “Gül Baba” isimli bir yatırın cami içinde bulunmasından dolayı bu ismi almış. (08/ 08/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 26.11.2007 14:35
Görüntülenme: 2511
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 142.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft