Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

erfelek dağları
erfelek dağları
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

istanbul üniversitesi kapısı
istanbul üniversitesi kapısı

            

Önceki Fotoğraf:
sinop alaaddin camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
istanbul üniversitesi kapısı


istanbul üniversitesi kapısı
Açıklama: İstanbul Üniversitesi kapısı tuğrası kapatılan örneklerden…
Bu âbidevî kapı, Sultan Abdülaziz’in açtırdığı Harbiye Nezareti’nin kapısıymış. Bu yüzden üzerindeki kitabede Fetih ve Zafer ayetleriyle, "Daire-i Umûr-ı Askeriyye" ibaresi yazıları yer alıyor. Hemen üstünde de Sultan Abdülaziz’in tuğrası varmış.
1927’de gerçekleştirilen kanunla kimlik kazıma operasyonunda tuğra ve yazılar, 19. yüzyılın büyük hattatlarından Mehmet Şefik Bey’in imzasını taşıdığı için kazınmaktan kurtulmuş. Üzerleri mermer levhalarla kapatılmış.
Prof. Dr. Uğur Derman’ın naklettiğine göre bu olay şöyle gelişmiş: O tarihte Darülfünün Emini olan İsmail Hakkı Baltacıoğlu aynı zamanda çok iyi bir hattatmış ve Mehmet Şefik Bey'in eserinin değerini bildiği için üzerini kapattırmakla yetinmiş. 1933 yılında Darülfünun lâğvedilip yerine İstanbul Üniversitesi kurulunca, kitabedeki mermerin üzerine yeni harflerle "İstanbul Üniversitesi", Abdülaziz tuğrasını kapatan mermere de T.C. harfleri yazılmış. Kapının bu durumunu gösteren eski fotoğraflar var.
1949 yılında, merhum Süheyl Ünver'in yazdığı bir mektup üzerine, o tarihte rektör olan Prof. Dr. Sıddık Sami Onar, kitabenin üzerindeki mermerleri söktürmüş ve hatları ortaya çıkarmış. Ancak tuğranın üzerindekini kaldırtmaya cesaret edememiş.
Tuğra halen orada ve kendisini gün yüzüne çıkaracak cesaretli eli bekliyor… (07/ 09/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 23.02.2013 00:27
Görüntülenme: 3787
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 171.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft