Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

seyitgazi selçuklu hamamı
seyitgazi selçuklu hamamı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

canfeda kadın çeşmesi- gedikpaşa
canfeda kadın çeşmesi- gedikpaşa

            

   Sonraki Fotoğraf:
canfeda kadın çeşmesi- gedikpaşa


canfeda kadın çeşmesi- gedikpaşa
Açıklama: Gedikpaşa’da, Gedikpaşa Camii karşısında yer alan çeşme, bir rivayete göre Sultan 3. Selim devri harem kethüdası Canfeda Hanım tarafından yaptırılmış. Ancak çeşmenin mevcut kitabesinde, yine bir harem mensubu olan Hazinedar Şevkinihal Usta tarafından 1780 yılında yaptırıldığı bilgisi yer alıyor.
Kadın eseri olduğu için çeşmenin mermer cephesi çok süslü. Sanki mareşal nişanlarıyla donatılmış gibi. İki yanda dikdörtgen sütunlarla sınırlandırılan cephenin üst kısmındaki saçak altında güneş motifli rozet içinde Abdülmecid’in tuğrası mevcut. Bu rozetin iki yanı ve cephenin diğer bazı bölümleri, uçları düğümlü kumaş kabartmalarıyla dekore edilmiş. Tuğranın hemen altına yedi satırlık kitabe yerleştirilmiş.
Basık kemerli nişin içindeki ayna taşı suyu simgeleyen bir kabartmayla çerçeve içine alınmış. Ayna taşına bir hayat ağacı formu iliştirilmiş. Nişin iki yanına da ayna taşları niş içindeki ayna taşıyla aynı özellikte olan birer küçük çeşme yerleştirilmiş. Çeşmenin teknesi ve yanlardaki küçük çeşmelerin kurnaları yol seviyesinin altında kalmış. (26/ 08/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 08.02.2013 22:14
Görüntülenme: 1283
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 100.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/60
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 125
Oluşturma Tarihi: 26.08.2010 18:55:28
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft