Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

konya sahip ata türbesi
konya sahip ata türbesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

alaçatı pazaryeri camii
alaçatı pazaryeri camii

            

Önceki Fotoğraf:
alaçatı pazaryeri camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
alaçatı pazaryeri camii


alaçatı pazaryeri camii
Açıklama: Alaçatı’nın en eski eserlerinden biri olan yapı, 1874 yılında Yuhannis Halapas tarafından inşa Ayios Konstantinos Kilisesi olarak inşa edilmiş. Cumhuriyet'in ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk tarafından camiye dönüştürülmüş. Son yıllarda bakımsızlıktan harabeye dönünce Alaçatı Belediyesi tarafından 2010 yılında restore edilmiş. Fakat bu restorasyon tartışmaları da beraberinde getirmiş. Çünkü caminin içinde kilise döneminde yapılan mermer sütunlardaki tasvirler, figürler ve heykelcikler gün yüzüne çıkarılırken, mihrap başta olmak üzere camiye ait kısımlar kaldırılmış.
Cemaatin şikayeti üzerine camide inceleme yapan İzmir il müftülüğü bir rapor hazırlayarak bu eksikliklerin giderilmesini ve caminin aslî unsları olan minberle kürsünün yerine konulmasını istemiş. Müftülük raporunda yapının her yeri elden geçirilirken boyaları dökülen mihraba hiç dokunulmadığını belirtirken, restorasyondan önce mevcut olan musalla taşı ve abdest alma yerinin yeniden yapılması talep edilmiş. Son İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın duruma el koymasıyla cami yeniden eski günlerine kavuşmuş.
Fotoğrafta da görüldüğü gibi sol tarafta adak yerindeki ikon ve figürler ziyaretçiler geldiğinde açılabilecek bir perde sistemiyle kapatılmış.
Kısacası restorasyon adı altında caminin kiliseye veya müzeye çevrilmesi önlenmiş. Bu bilinen bir taktiktir. İstanbul Kariye Camii yıllar önce aynı taktik sonucunda müzeye çevrilmişti. Yine aynı taktik yıllarca Zeyrek Camii’nde uygulanmaya çalışıldı ama burada da akamete uğradı. Yani bu numaralar artık sökmüyor… (29/ 08/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 26.09.2012 11:34
Görüntülenme: 848
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 96.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/40
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 28.08.2012 13:49:03
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft