Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

ayder
ayder
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

çinili camii- üsküdar
çinili camii- üsküdar

            

Önceki Fotoğraf:
çinili camii- üsküdar

 
 Sonraki Fotoğraf:
çinili camii- üsküdar


çinili camii- üsküdar
Açıklama: Üsküdar’ın önemli camilerinden olan Çinili Camii; medrese, sebil, sıbyan mektebi, çeşme ve hamamdan oluşan bir külliyenin parçası. Altunizade ile Atik Valide Camii arasında bir tepede yükselen yapı, 1640 yılında 1. Ahmed’in eşi Kösem Sultan tarafından, Mimar Kasım Ağa’ya yaptırılmış.
Caminin bâniyesi Kösem Sultan, Osmanlı tarihinin en önemli valide sultanlarından. Sultan 4. Murat ve Sultan İbrahim’in validesi. Yani iki padişah anası… Torunu da bir padişah… 4. Mehmet… Bu nedenle devlet yönetiminde etkili olmuş bir valide sultan… Hayır işlerini de çok severmiş. Borcundan dolayı hapsedilenlerin borçlarını ödemekten, fakir ve kimsesiz kızlara çeyiz yapmaktan hoşlanırmış. Ne yazık ki sonu hazin bitmiş. Saray entrikaları yüzünden, torunu 4. Mehmet’in annesi yani gelini Turhan Sultan tarafından düzenlenen bir baskınla Topkapı Sarayı’nda öldürülmüş.
Çinileri ve son cemaat yeriyle dikkat çeken cami zamanla bakımsızlıktan harap hale gelmiş ve uzun yıllar böyle kaldıktan sonra 1964 yılında restore edilerek ibadete açılmış. Üç tarafını kuşatan son cemaat yeri de bu onarım sırasında kapatılmış.
Cami, geniş bir avlu içinde yer alıyor. Bu avluya kuzey ve güneyden olmak üzere iki kapıdan giriliyor. Sıbyan mektebi ve hamam, kuzey avlu duvarının dışında yer alıyor. Çinili Hamam halen işlevini sürdürüyor. Sıbyan mektebi de Çinili Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet veriyor. Günümüzde hiç kullanılmayan medrese odalarıysa avlunun doğusundaki köşede karşılıklı olarak sıralanıyor.
Kare plânlı ve tek kubbeli camiyi üç yandan kuşatan son cemaat yeri sekizgen sütunlara oturan meyilli bir ahşap çatıyla örtülmüş. (15/ 04/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 17.04.2012 13:03
Görüntülenme: 3249
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 80.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/50
Buşluk Verisi: F/4.8
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 15.04.2012 19:44:48
Merkez Uzunluğu: 14mm

Powered by DNAsoft