Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bahriyeli sedat bey yalısı
bahriyeli sedat bey yalısı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

taraklı evleri
taraklı evleri

            

Önceki Fotoğraf:
taraklı evleri

 
 Sonraki Fotoğraf:
taraklı evleri


taraklı evleri
Açıklama: Sakarya- Bolu arasında kalan Taraklı, bir Sakarya ilçesi. Ancak tarihsel dokusu nedeniyle Bolu’ya daha çok yakışıyor. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarı’nın yamaçlarıyla bu iki tepe arasındaki vadide kurulu olan kasaba, bazıları 3 asrı bulan eski evlerinin yanısıra vadi boyunca uzayan yeşil bahçeleriyle de ünlü.
Geleneksel Türk evleriyle tanınan Kastamonu, Safranbolu, Kütahya, Amasya, Göynük ve Beypazarı’nı gezdim, gördüm, çektim… Hepsi farklı güzellikte ve hepsi de insana hoş bir gezi ve seyirlik zevki yaşatan bu yerleri birbiriyle karşılaştırıp yarıştırma yanlışına düşmem. Ancak neredeyse hiç bilinmeyen Taraklı’nın, göklere çıkarılan Beypazarı’ndan tarihsel doku açısından çok daha üstün olduğunu söyleyebilirim. İlçenin neredeyse tamamı eski evlerden oluşuyor. Yaklaşık 300 adet ahşap ev var. Yani Beypazarı’nda olduğu gibi betonların arkasında sıkışıp kalmış bir mahalleden ibaret değil.
Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı evleriyle her sokağı buram buram tarih kokan ve tablo güzelliğinde olan bu sıcacık kasabayı çok sevdim. (01/ 04/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 04.04.2012 00:18
Görüntülenme: 2149
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 107.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 01.04.2012 14:06:46
Merkez Uzunluğu: 14mm

Powered by DNAsoft