Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

saçlı abdülkadir camii- eyüp
saçlı abdülkadir camii- eyüp
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

kemaliye evleri
kemaliye evleri

            

Önceki Fotoğraf:
kemaliye evleri

 
 Sonraki Fotoğraf:
kemaliye evleri


kemaliye evleri
Açıklama: Dut, ceviz, çınar ve kavak ağaçlarının arasında yer alan Kemaliye evleri, doğal çevreyle büyük bir uyum içinde. Araziyi ekonomik kullanma zorunluluğu nedeniyle kademeli olarak şekillendirilmiş. İki, üç ve dört katlı evlerin çoğu araziye yaslanıyor. Bu yüzden her katın kapısı ya bir sokağa yada bahçeye açılıyor.
Genellikle üç katlı olan evlerin taş örgülü alt katları, hizmet katı olarak değerlendiriliyor. Bahçeyle bağlantılı olan bu bölüm kiler ve odunluk olarak kullanılıyor. Ahşap ikinci katsa yaşam alanı olarak düzenlenmiş. Oturma odası, sofa ve mutfak bu ana mekânda bulunuyor. Üst katlardaysa yatak odaları yer alıyor. Son katın üstünde bulunan rıhtım döşemeli damlarsa tarımsal ürünlerin işlenmesi ve kurutulmasına ayrılmış.
Kemaliye evlerinin en dikkat çekici bölümünüyse kapıları ve tokmakları oluşturuyor. Sokağa açılan her kapıda mutlaka iki tokmak bulunuyor. Oldukça dekoratif olan bu tokmaklardan biri tiz, diğeri tok ses çıkarıyor. Çıkan sese göre misafirin erkek mi yoksa kadın mı olduğu anlaşılıyor. Eğer kalın sesli tokmak çalınmışsa kapıyı evin erkeği açıyor ve erkek misafiri karşılıyor. İnce sesli tokmakta da kadınlar kapıda karşılaşıyor… (08/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 13.03.2012 23:50
Görüntülenme: 979
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 117.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 08.08.2011 11:16:22
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft