Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

gaziantep kurtuluş camii
gaziantep kurtuluş camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

konya ince minareli medrese
konya ince minareli medrese

            

Önceki Fotoğraf:
konya ince minareli medrese

 
 Sonraki Fotoğraf:
ince minareli medrese


konya ince minareli medrese
Açıklama: Konya Alâaddin Bulvarı üzerinde yer alan yapı, Ünlü Selçuklu veziri Sahip Ata tarafından 1264 yılında, Kelük bin Abdullah’a yaptırılmış. Zarif minaresine istinaden İnce Minare olarak adlandırılmış. İki şerefesi olan minaresi, 1901 yılında yıldırım düşmesi sonucu şerefe kısmına kadar yıkılmış. Anadolu Selçuklu döneminin en önemli “Hadis” medresesi olarak inşa edilen yapı günümüzde Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak kullanılıyor.
Konya’nın en ünlü eserlerinden biri olan yapıda; taş, tuğla ve çini mimariyle büyük bir uyum ve bütünlük içinde kullanılmış.
Selçuklu taş işçiliğinin abidevî örneklerinden olan taç kapısıysa, tam bir tasarım harikası… Yasin ve Fetih sureleriyle taçlandırılan bu portalde, İbrahim Hakkı Konyalı’nın ifadesiyle, “taş ipek bir kordela”ya dönüştürülmüş. “Beş Şehir”in yazarı Ahmet Hamdi Tampınar, Konya bahsinde İnce Minareli Medrese’nin emsalsiz taş işçiliğinin önemine değinirken, yazı ve süslemeleri için; “Bu emsalsiz taş işçiliği bazen de heykel zevkinin yerine kitap sahifesini, yahut kitap gibi dokunmuş kilim veya şalı koyuyordu“ derken, İnce Minareli’nin cephesini “tiftikten dokunmuş bir sultan çadırına” benzetiyor. (20/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 25.09.2011 00:42
Görüntülenme: 3033
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 82.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/6
Buşluk Verisi: F/2.8
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 20.08.2011 00:20:50
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft