Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

darende somuncu baba külliyesi
darende somuncu baba külliyesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

esekapı- isakapı- mescidi
esekapı- isakapı- mescidi

            

Önceki Fotoğraf:
esekapı mescidi- cerrahpaşa

 
 Sonraki Fotoğraf:
esekapı- isakapı- mescidi


esekapı- isakapı- mescidi
Açıklama: Esekapı Mescidi ve yanındaki medrese bir Mimar Sinan eseridir. Kocamustafapaşa’da, Cerrahpaşa Hastanesi’nin batısında, Adli Tıp Kurumu’nun eski binasının avlusunda, medrese ve mescitten oluşan küçük bir külliyeymiş. Manastır Mescidi olarak da anılan cami, bir Bizans kilisesinden dönüştürülmüş. İmparator Konstantinos zamanında yapılan ve şehri çevreleyen surların kemerli bir kapısı burada olduğundan dolayı “İsakapı” olarak adlandırılmış. Zamanla Esekapı’ya dönüşmüş.
5. yüzyılda şehrin gelişimine uygun olarak surlar daha batıya çekilince buradaki surlar atıl kalmış. Geriye kalan kemerler ve kilise de 1509 yılında, küçük kıyamet olarak adlandırılan depremde yıkılmış. Mimar Sinan, ayakta kalan duvarlarını da kullanarak harabe kiliseyi cami olarak yeniden inşa etmiş. 1560 yılında da Vezir Hadim İbrahim Paşa’nın isteği üzerine yanına bir medrese yapmış.
1648 yılındaki depremde minaresiyle birlikte yıkılan mescit, o yıllarda tamir edilmiş. 1741 yılında da Kapıağası Ahmet Ağa tarafından avlusunun kuzey duvarına klâsik uslûplu bir çeşme yaptırılmış.
Esekapı Mescidi, bulunduğu yerin yapısından dolayı depremlerden çok zarar görmüş. En son 1894 depremi yapıya büyük ölçüde hasar vermiş ve iki duvarı yıkılmış. O tarihten itibaren de yavaş yavaş erimiş. Mescitten günümüze sadece mihrap duvarının bir kısmıyla, minarenin de bulunduğu nişli doğu duvarından bir bölüm gelebilmiş.
Mescidin konumu ve arazinin yapısına göre Mimar Sinan tarafından L şeklinde yapılan Medrese, Vakıflar tarafından restore edildi. Ortada büyük dersane ve 11 hücreden oluşan revaklı medresenin güney doğusunda bulunan mescit de yakın zamanda aslına uygun olarak inşa edilecekmiş.
Fotoğrafta mescitten geriye kalan kıble duvarı ve nişli doğu duvarı görülüyor. (22/ 04/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 05.07.2011 10:37
Görüntülenme: 3411
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 129.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 22.04.2011 16:17:09
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft