Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

zal mahmut paşa külliyesi
zal mahmut paşa külliyesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mardin ulu camii
mardin ulu camii

            

Önceki Fotoğraf:
mardin ulu camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
mardin ulu camii


mardin ulu camii
Açıklama: Mardin, kültürlerin kaynaştığı; cami, medrese ve manastırların yan yana olduğu, Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, Süryani, Keldani, Nesturi ve Yezidi gibi farklı dinlerin bir arada yaşadığı bir şehir. Bu yüzden hakkında yazılan her yazıda ve yapılan her televizyon programında buranın hoşgörü ve kardeşlik merkezi olduğu işlenir.
Şahit olduklarımdan hareketle bu genel kabulu zedeleyen, daha doğrusu ezberi bozan şeyler anlatmak istiyorum... Bir grup arkadaşla akşam saatlerinde Mardin’e indik. Biraz gezindikten sonra çay içmek için bir kafeye oturduk. Bulunduğumuz yer Cumhuriyet Meydanı'na bakan teras kafeydi. Canlı müzik eşliğinde çaylarımızı yudumlarken hemen yanımızda yükselen minareden yatsı ezanı okunmaya başladı. Müzik ve ezan birbirine karıştı. Şarkı söyleyen arkadaşlar mekan sahibinin uyarısıyla gönülsüzce de olsa müziğe ara verdiler. Ezan bitti, aradan birkaç dakika geçti, müzik yine devam etti...
Ezanın okunduğu Latifiye Camii hemen yanıbaşımızdaydı. Çay molasından sonra gece fotoğrafı çekmek için arkadaşlardan ayrılarak cami avlusuna gittim. Sağ, sol, güney, kuzey her yönden müthiş bir müzik sesi geliyordu. Namazın kılındığı iç mekana gittiğimde şiddeti biraz azalsa da karma müziğin rahatsız edici sesi devam ediyordu. Namaz bitince imamın yanına yaklaşarak müzik eşliğinde namazı nasıl kılabildiklerini sordum. Yaz gecelerinde her zaman bunu yaşadıklarını, rahatsız olup şikayetçi olduklarını ancak kimsenin aldırış etmediğini söyledi.
Mardin, sırtını sağlam bir dağa yaslayıp kıbleye dönmüş bir şehir. Güneyindeki uçsuz bucaksız okyanus gibi ovaya bakan bir konumu var. Ortasından geçen ve şehri ikiye ayıran üç- dört kilometrelik ana cadde etrafında camiler, kiliseler ve taş evler sıralanıyor. Bu evlerin teras katları canlı müzik yapılan kafeteryalar haline getirilmiş. Yani Latifiye Camii’nde şahit olduğum olay aynı zamanda diğer bütün camilerde de yaşanıyordu…
Benim gibi ilk defa gidenleri bu şehir fena halde şaşırtıyor. Çünkü Bodrum’u aratmıyacak bir canlılığı var. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bir yerin canlı olması güzel… Ancak, “ezanla çanın aynı anda yükseldiği uzlaşma ve barış şehri” olarak tanımlanan bir yerde, ibadet eden insanlara saygı gösterip müziğe yirmi dakika ara verilmemesi fena halde rahatsız edici oluyor. (03/ 06/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 16.06.2011 01:13
Görüntülenme: 1649
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 112.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/5
Buşluk Verisi: F/2.8
ISO hızı: 800
Oluşturma Tarihi: 03.06.2011 22:24:02
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft