Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

konya selimiye camii- sultan selim camii
konya selimiye camii- sultan selim camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

horhor çeşmesi/ kanuni sultan süleyman çeşmesi
horhor çeşmesi/ kanuni sultan süleyman çeşmesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
horhor çeşmesi/ kanuni sultan süleyman çeşmesi


horhor çeşmesi/ kanuni sultan süleyman çeşmesi
Açıklama: Aksaray metro durağı karşısında, Horhor Caddesi üzerindedir. Horhor Tekkesi olarak da bilinen Hindîler Tekkesi girişindeki çeşme, iki tarafındaki pencereli kuleleri ve piramidal çatısıyla abidevi bir yapı gibi duruyor.
Zamanında su terazisi ve maksem olarak kullanılan yapı aynı zamanda çeşme olarak da tasarlanmış. Ben burayı daha önceki kaynaklarımdan edindiğim bilgiler ışığında "terazi çeşmesi ve maksem çeşmesi" olarak adlandırmıştım. Süleyman Faruk Güncüoğlu'nun hazırladığı "İstanbul'un Kitabı Fatih"te yapının adı "Horhor Çeşmesi" ve "Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi" olarak veriliyor.
İstanbul'un en eski su tesislerinden olan yapı, Fatih devri eserleri arasında gösteriliyor. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman tarafından Memar Sinan'a ihya ettirilmiş ve Kanuni'nin vakfına dahil edilmiş. Mimar Sinan'ın Kırkçeşme su şebekesinin şehir içinde en önemli dağıtıcılarından biri bu yapı olmuş. Su dehlizlerden gelip hazneye akarken kulelerden hor hor diye sesi duyulduğu için Horhor Çeşmesi olarak adlandırılmış. Dolayısıyla semt de adını bu çeşmeden almış.
Çeşme yıllarca harap bir vaziyette kaldı. Bu arada ön cephesi manav olarak kullanıldı. Nihayet 2010 yılında restore edilerek hizmete açıldı. Aynı yıl arkasında bulunan Hindular Tekkesi’nde de restorasyon çalışmaları başlatıldı. (04/ 09/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 27.01.2011 18:37
Görüntülenme: 1207
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 116.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 04.09.2010 18:55:18
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft