Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

çorlulu ali paşa camii
çorlulu ali paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ayrılık çeşmesi- kadıköy
ayrılık çeşmesi- kadıköy

            

Önceki Fotoğraf:
ayrılık çeşmesi- kadıköy

 
 Sonraki Fotoğraf:
ayrılık çeşmesi- kadıköy


ayrılık çeşmesi- kadıköy
Açıklama: Eski Haydarpaşa Çayırı’nda yükselen Carrefour alışveriş merkezi karşısında yer alan tek yüzlü bir meydan çeşmesidir. 17. yüzyıl başında Gazanfer Ağa tarafından bir namazgâhla birlikte yaptırılmış. Ne yazık ki gecekonducu işgalciler yüzünden namazgâh günümüze ulaşamamış. Son yıllarda yapılan kazı çalışmalarıyla namazgâhın yeri ortaya çıkarıldı ve çevresi çitlerle çevrildi.
Çeşme, 1741 yılında Kapıağası Ahmet Ağa tarafından onartılmış. Üzerindeki kitabe de bu tamire ait. Bu yüzden Ahmet Ağa Çeşmesi olarak da biliniyor.
İstanbul- Hicaz yolunun ilk menzil noktası olan Ayrılık Çeşmesi'nin, Osmanlı tarihinde çok önemli bir yeri var. Hac mevsiminde Mekke ve Medine'ye padişahın ve halkın armağanlarını götüren surre alayı başta olmak üzere İstanbul'dan ayrılan bütün yolcular bu çeşme başından uğurlanırmış. Anadolu içlerine, Şam, Bağdat, Hicaz ve Yemen'e gidecek yolcular, çoluk çocukları, eşleri dostları tarafından bu çeşme başından salavatlanırlar, burada son bir su içerek vedalaşırlarmış. Sultan 4. Murat'ın Bağdat seferine çıkarken buradan uğurlandığı rivayet edilir. (10/ 10/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 14.01.2011 11:24
Görüntülenme: 952
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 108.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/160
Buşluk Verisi: F/6.3
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 10.10.2010 15:15:43
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft