Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

martı
martı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ahmediye camii- fatih
ahmediye camii- fatih

            

   Sonraki Fotoğraf:
ahmediye camii- fatih


ahmediye camii- fatih
Açıklama: Fatih, İskenderpaşa Mahallesi’ndeki cami, eski semtlerden Sofular Etmeydanı’nda bulunduğu için Etmeydanı Camii ve Orta Camii olarak da biliniyor.
Dışarıdan bakıldığında,sekizgen plânı ve kurşun çatısıyla değişik bir görüntüsü olan caminin bânisi önemli bir isim… Sultanahmet Meydanı’nda bugün Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayı’nın da bânisi olan, İbrahim Paşa… “Makbul” ve “Maktul” lâkaplarıyla biliniyor…
Kanuni Sultan Süleyman’ın Manisa’daki şehzadeliği sırasında sürekli onunla birlikte olmuş. Birlikte yemek yerler, yan yana konulan yataklarda beraber yatar kalkarlarmış. Yani yedikleri içtikleri ayrı gitmezmiş... Kanuni tahta oturmak için İstanbul’a geldiğinde, yanında en yakın arkadaşı İbrahim Paşa da varmış. Padişah olunca ilk sadrazamı İbrahim Paşa olmuş. Kanuni’nin en önemli seferleri ve fetihlerinde hep başrol oynayan paşa, 1524 yılında kız kardeşi Hatice Sultan’la evlenerek padişahın eniştesi de olmuş. Bütün bunlardan dolayı “Makbul” lâkabıyla anılan paşa, Kanuni’nin eşi Hürrem Sultan’ın entrikaları sonucunda öldürtülerek, “Maktul” durumuna düşmüş.
İlk inşasında etrafında yeniçeri odaları bulunan cami, değişik dönemlerde yenilenmiş. En son 1902 yılında Ahmet Efendi tarafından sekizgen plânlı ve ahşap kubbeli olarak yaptırılmış. Bu yüzden Ahmediye Camii olarak adlandırılmış. 1970 yılında Vakıflar tarafından kubbe kurşunları yenilenen caminin kesme taştan, tek şerefeli bir minaresi var. (20/ 09/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 29.10.2010 14:29
Görüntülenme: 2211
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 99.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 20.09.2010 16:35:42
Merkez Uzunluğu: 14mm

Powered by DNAsoft