Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

molla gürani camii
molla gürani camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

topkapı sarayı- revan köşkü
topkapı sarayı- revan köşkü

            

Önceki Fotoğraf:
topkapı sarayı- revan köşkü

 
 Sonraki Fotoğraf:
topkapı sarayı- revan köşkü


topkapı sarayı- revan köşkü
Açıklama: Hırka-i Saadet Dairesi’nin sofaya bakan duvarıyla karşı karşıya olan Revan Köşkü, Sultan 4. Murat tarafından Revan (Erivan) Zaferi hatırasına yaptırılmış. 11 yaşında tahta geçen ve 28 yaşında vefat eden 4. Murat, saltanatının son yıllarında has oda olarak burayı kullanmış. Sert mizaçlı bir sultan ve büyük bir askerî dehâ olan 4. Murat’ın, zaman zaman annesi Kösem Sultan, hasekisi Ayşe Sultan ve kız kardeşleriyle burada görüştüğü biliniyor.
Revan Köşkü, padişahların kış aylarında Huzur Dersleri’ni takip ettikleri bir mekândı. Esvap odası olarak da kullanıldı. Padişah giysileri burada saklanır, kullanacağı sarıklar, tülbent ağası tarafından burada hazırlanırdı. Bir diğer adının ‘sarık odası’ olmasının sebebi de budur.
Köşkün bir işlevi de Mukaddes Emanetler’e misafirhânelik yapmasıdır. Ramazanlarda Hırka-i Saadet Dairesi’nin genel temizliklerinden önce Mukaddes Emanetler buraya getirilir, temizlik yapıldıktan sonra yerlerine geri götürülürdü. Bu taşımalarda padişah da görev alırdı.
Üç eyvanı bulunan köşkün, özellikle eyvan tavanları Osmanlı süsleme sanatının nefis örnekleriyle bezeli. Mekândaki, rengârenk vitraylı pencereler, sedef ve bağa kakmalı kapılar, dolap kanatları ve çini panolarla Osmanlı estetiğinin güzel örnekleri sunulmuş. (28/ 04/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 11.02.2010 22:51
Görüntülenme: 1705
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 133.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/13.00000117
Buşluk Verisi: F/2.8
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 28.04.2009 13:44:47
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft