Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

enez
enez
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

çengelköy şehzade camii
çengelköy şehzade camii

            

Önceki Fotoğraf:
çengelköy şehzade camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
çengelköy şehzade camii


çengelköy şehzade camii
Açıklama: Çengelköy sırtlarında, Vahdettin Korusu arkasındaki bu şirin caminin adı Yeni Şehzade Camii… İlk bakışta tarihi bir camiymiş gibi görünüyor ama çok yeni… 2008”in son aylarında ibadete açıldı.
Boğaz’a hâkim tepede, mezarlıklar arasında yükselen cami, adını yakınında bulunan Vahdettin Korusu’ndan alıyor. Ne alâka demeyin… Alâkası var… Osmanlı Devleti’nin son padişahı Vahdettin şehzadeliğini bu korudaki köşkte geçirmişti ve padişah olan son şehzadeydi. Bu duruma atfen camiye Şehzade adı verildi. Şehzadebaşı Camii ile karıştırılmaması için de “Yeni Şehzade” denildi.
Camiyi, Acıbadem Hastaneleri’nin sahibi ve Fenerbahçe Kulübünün eski yöneticilerinden Mehmet Ali Aydınlar, Kıbrıs’ta askerlik yaparken tezkeresine 20 gün kala trafik kazası geçirip vefat eden oğlu Mehmet Kerem Aydınlar’ın anısına yaptırdı. Bu nedenle caminin bir diğer adı da Kerem Aydınlar Camii…

Şehzade Camii, inşaat halindeyken yanından çok gelip geçtim. Daha önce var olan bir caminin aslına uygun olarak yeniden yapıldığını zannediyordum. Ancak buradaki yetkililere sorduğumda caminin sıfırdan yapıldığını öğrenince çok şaşırdım.
Mahalle aralarındaki estetikten uzak o ucube camileri gördükçe hep canım sıkılmıştır. Demek ki istenirse böyle güzel bir cami yapılabiliyormuş…
Çengelköy Yeni Şehzade Camii; minaresi, tuğla taş alaşımlı duvarları, Bursa kemerli son cemaat yeri, basık kemerli ahşap kapısı, çıkıntılı mihrap duvarı, pencere alınlıkları, mihrap, minmer ve kürsüsü, müzeyyen üst pencereleri, ahşap tavanı ve iç süslemeleriyle tam bir klâsik Osmanlı mahalle camisi… (10/ 12/ 2008)
Kelimeler:  
Tarih: 13.11.2009 23:32
Görüntülenme: 1588
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 67.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 10.12.2008 16:51:54
Merkez Uzunluğu: 52mm

Powered by DNAsoft