Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

taraklı yunus paşa camii
taraklı yunus paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sultan abdülmecid türbesi
sultan abdülmecid türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
sultan abdülmecid türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
sultan abdülmecid türbesi


sultan abdülmecid türbesi
Açıklama: Sultan 2. Mahmud’un oğlu, Sultan Abdülaziz’in kardeşi, Sultan 2. Abdülhamit, Sultan 5. Murat, Sultan Mehmet Reşat ve Sultan Vahdettin’in babası olan 31. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid’in türbesi, Yavuz Selim Camii haziresindedir.
Sultan Abdülmecit, Yavuz Sultan Selim’i çok sevdiği için kendi türbesini ölümünden önce, 1861 yılında Yavuz Selim Türbesi’nin yanına yaptırmış. Türbeyi burada yaptırmasının bir başka sebebi de manzarası çok güzel olan bu tepeyi çok sevmesiymiş. Zamanının büyük bölümünü türbenin hemen karşısına yaptırdığı kasırda geçirirmiş.
Alçak bir subasman üzerine kesme taştan sekizgen plânlı bir yapı olan türbenin üzeri kubbeyle örtülü. İçeride Sultan Abdülmecid’den başka padişahın oğulları Şehzade Abdüssamed, Şehzade Seyfettin ve Şehzade Burhaneddin’in sandukaları yer alıyor.
Sultan Abdülmecit Türbesi’ne bitişik olarak Sultan Abdülmecid’in kızı ve Mahmut Celaleddin Paşa’nın eşi Cemile Sultan’ın ve Sultan Abdülmecid’in hanımlarından Servet Seza Sultan’ın açık türbeleri bulunuyor. Soldakiyse Şehzadeler Türbesi…
Son not… Günümüzde Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde hayatlarını sürdüren Osmanlı şehzadelerinin tamamı Sultan Abdülmecid'in neslindendir. (17/ 08/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 10.11.2009 16:08
Görüntülenme: 1711
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 124.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 17.08.2009 12:24:46
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft