Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

gül camii
gül camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sultan 2. mahmut türbesi
sultan 2. mahmut türbesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
sultan 2. mahmut türbesi


sultan 2. mahmut türbesi
Açıklama: Sultan 1. Abdülhamid’in oğlu ve Sultan 4. Mustafa’nın kardeşi olan 30. Osmanlı padişahı Sultan 2. Mahmud’un türbesi, Çemberlitaş ile Sultanahmet arasında Divanyolu Caddesi üzerindedir.
Dışı tamamen mermerden olan türbeyi, oğlu Sultan Abdülmecit 1840 yılında inşa ettirmiş. 2. Mahmut, oğlu Sultan Abdülaziz ve torunu Sultan 2. Abdülhamit’le birlikte burada yatıyor.
Sultan 2. Mahmut’un kız kardeşi Esma Sultan ve hayırsever eşi Bezm-i Âlem Valide Sultan’ın da medfun olduğu türbeye daha sonra bir çok hanedan mensubu gömülmüş.
1861 yılında hazireye dönüştürülmüş türbe avlusuysa Osmanlı Devleti’nin son yüzyılına ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına damgasını vurmuş isimlerle dolu. Sadrazamlardan şairlere, fikir adamlarından bürokratlara bir çok ünlü ismin yan yana yattığı bu kabristandaki ünlü isimlerin bazıları şunlar: Sonradan kemikleri buraya gömülen Şeyh Bedrettin, Sait Halim Paşa, Halil Rıfat Paşa, Ziya Gökalp, Muallim Naci, Agâh Efendi…
Sultan 2. Mahmut’un kızkardeşi Esma Sultan’ın sarayının bahçesine inşa edilen türbenin, mimar kardeşler Ohannes Dadyan ve Boğos Dadyan tarafından yapıldığı biliniyordu. Tıpkı Balyanların, Boğaziçi’nde 19. yüzyılda yapılan cami, saray ve köşklerin mimarları olarak bilinmesi gibi…
Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Selman Can, hocası Prof. Nurhan Atasoy'la birlikte yaptığı çalışmalar sonucunda Balyanlar'ın mimar değil müteahhit olduklarını, taşeronluk yaptıklarını Osmanlı arşivlerine dayanarak belgelemişlerdi. Yaptığı çalışmalarla ezber bozan Selman Can, değişik dönemlerde yapılan ve Balyanlar'a atfedilen bu eserlerin mimarlarının Türk, İngiliz, İtalyan, Alman, Fransız ve Rum olduğunu; Osmanlı’da ilk resmî inşaat şirketi “Şirket-i Nafia-i Osmanî” yi kuran Balyan ailesinin, Osmanlı döneminde bir çok inşaat yolsuzluğuna imza attıklarını da belgelerle ortaya çıkarmıştı.
Selman Can, 2. Abdülhamit Türbesi’nde de bir ezberi bozdu ve bu yapının mimarisinin Dadyanlar’a değil, Mescid-i Nebevi'nin tamiratını da yapan Mimar Abdülhalim Efendi'ye ait olduğunu belgelerle ortaya koydu. (15/ 09/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 03.11.2009 23:17
Görüntülenme: 1699
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 102.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 15.09.2009 17:45:26
Merkez Uzunluğu: 16mm

Powered by DNAsoft