Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

sonbaharın rengi
sonbaharın rengi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

izmit pertev mehmet paşa camii
izmit pertev mehmet paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
izmit pertev mehmet paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
izmit pertev mehmet paşa camii


izmit pertev mehmet paşa camii
Açıklama: Bir Mimar Sinan eseridir ve İzmit merkezinde büyük ustanın ayakta kalan tek yapısıdır. Yapılışından günümüze bir çok deprem geçirmesine rağmen önemli bir hasar görmeyen cami, özgünlüğünü koruyor. İzmit merkezinde, eski İstanbul- Ankara yolunun yanında bulunan Pertev Mehmet Paşa Külliyesi’nin bölümlerinden biri olan bu cami, İzmit halkı tarafından Yenicuma Camii olarak da biliniyor. Tabii ki bunun bir sebebi var. Cami, Cumhuriyetin ilk yıllarında bir süre ibadete kapatılmış ve askeri depo olarak kullanılmış. Daha sonra ibadete açıldığında yeniden Cuma namazı kılınmaya başlanması nedeniyle halk tarafından Yenicuma Camii olarak adlandırılmış.
Camiyle birlikte hamam, medrese, kervansaray ve imaretten oluşan külliye, 2. Selim’in veziri Pertev Mehmet Paşa’nın vasiyeti üzerine yapılmış. Paşanın ölümünden sonra, kethüdâsı Sinan Ağa tarafından 1579’da tamamlatılmış.
Kareye yakın dikdörtgen plânlı caminin harimi merkezî bir kubbeyle örtülü. Dışarıdan bakıldığında kubbeye geçişi sağlayan çeyrek kubbe şeklindeki tromplar, caminin üst örtüsünde belirgin bir şekilde fark ediliyor. (16/ 10/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 18.10.2009 01:44
Görüntülenme: 3766
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 119.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 16.10.2009 14:18:05
Merkez Uzunluğu: 11mm

Powered by DNAsoft