Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

topkapı sarayı- sepetçiler kasrı
topkapı sarayı- sepetçiler kasrı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

süleymaniye camii is odası
süleymaniye camii is odası

            

Önceki Fotoğraf:
süleymaniye camii is odası

 
 Sonraki Fotoğraf:
süleymaniye camii is odası


süleymaniye camii is odası
Açıklama: Süleymaniye Camii bir deha ürünüdür. Mimar Sinan'ın her yönüyle mükemmel olan bu eserinin taç kapısı, yani ana giriş kapısının bile sırrı hâlâ tam olarak çözülememiştir. Önemli bir geometrik merkez olan kapının yapımında yüzlerce ton kurşun dökülmesi, statik olmaktan ziyade radyasyon etkileri ile ilişkilendirilmektedir.
Caminin bir başka önemli merkezi, içerideki enerji kürelerinin kesiştiği nokta is odasıdır. Bugünün teknolojisi, is odasındaki tabii hava akımını hayranlıkla izlemekte, bu teknoloji Batı üniversitelerinde doktora seviyelerinde ders olarak işlenmektedir…
Koca Sinan, cami içerisinde mükemmel bir hava dolaşım sistemi oluşturarak, aydınlatma için kullanılan 4 bin mumun isini, bu odada toplamış. Taç kapı üzerinde açılan 4 delikten gelen mum isleri, enerjilerin değişim noktası olan bu yerde toplanır, duvarlara yapışan isler de hat yapımında mürekkep olarak kullanılırmış. Hem de en âlâsından... Günümüzde bu oda, işçiler tarafından imza tahtasına döndürülmüş vaziyettedir… (23/ 01/ 2005)
Kelimeler:  
Tarih: 23.10.2007 16:05
Görüntülenme: 2821
İndirilme: 8
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 85.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft