Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

istanbul kapı
istanbul kapı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

taraklı evleri
taraklı evleri

            

Önceki Fotoğraf:
taraklı evleri

 
 Sonraki Fotoğraf:
taraklı hamamı


taraklı evleri
Açıklama: Sakarya’yla Bolu, daha doğrusu Göynük ile Geyve arasında kalan Taraklı, bir Adapazarı ilçesi. Ancak tarihsel dokusu nedeniyle Bolu’ya daha çok yakıştırdığım için bu şirin ilçeyi Bolu klasörüne aldım.
Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarı’nın yamaçlarıyla bu iki tepe arasındaki vadide kurulu olan kasaba, bazıları 3 asrı bulan eski evlerinin yanısıra vadi boyunca uzayan yeşil bahçeleriyle de ünlü.
Geleneksel Türk evleriyle tanınan Kastamonu, Safranbolu, Kütahya, Amasya, Göynük ve Beypazarı’nı gezdim, gördüm, çektim… Hepsi farklı güzellikte ve hepsi de insana hoş bir gezi ve seyirlik zevki yaşatan bu yerleri birbiriyle karşılaştırıp yarıştırma yanlışına düşmem. Ancak neredeyse hiç bilinmeyen Taraklı’nın, göklere çıkarılan Beypazarı’ndan tarihsel doku açısından çok daha üstün olduğunu söyleyebilirim. İlçenin neredeyse tamamı eski evlerden oluşuyor. Yaklaşık 300 adet ahşap ev var. Yani Beypazarı’nda olduğu gibi betonların arkasında sıkışıp kalmış bir mahalleden ibaret değil.
Ayrıca Göynük gibi burası da çok sakin. Sağda solda satış tezgâhları yani turizme dönük bir ticari hareketlilik yok. Herkes kendi halinde… Turizmden dolayı paranın ağırlığı hissedilmiyor... Siz de kendinizi potansiyel bir müşteri olarak değil de geçerken uğramış bir yolcu veya misafir gibi hissediyorsunuz.
Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı evleriyle her sokağı buram buram tarih kokan ve yeşillikler arasında tablo güzelliğinde olan bu sıcacık kasabayı çok sevdim. (28/ 07/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 06.10.2009 12:26
Görüntülenme: 2504
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 116.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 28.07.2009 11:31:15
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft