Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

boğaz trafiği
boğaz trafiği
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

göynük evleri
göynük evleri

            

Önceki Fotoğraf:
göynük evleri

 
 Sonraki Fotoğraf:
göynük hükümet konağı


göynük evleri
Açıklama: Bolu'nun yüksek tepeleri arasına gizlenmiş eski bir Osmanlı köyü Göynük… Yamaçlarda konumlanmış, birbirinin üzerinden ileriye bakan evleri ve konaklarıyla, Anadolu’da Türk yerleşim kültürünün önemli örneklerinin sergilendiği bir açık müze gibi… Osmanlı sivil mimarisinin estetik, sadelik ve sıcaklığını adeta haykırıyor, derelerin yamaçlarına kurulu daracık sokaklardaki bu güzel evler…
Sahip olduğu sivil mimari nedeniyle Kentsel Sit Alanı ilan edilen Göynük’te 400 kadar tarihi ev bulunuyor. Yaşları 100- 150 arasında olan bu evler ve konakların 114’ü koruma altına alınmış. Bir kısmı restore ediliyor. İlçedeki yeni evler de dokuya uygun olarak yapılıyor.
Göynük, Safranbolu ve Beypazarı kadar iyi tanınmıyor. Safranbolu'yla karşılaştırmak belki doğru olmayabilir ama eski Türk evlerinin nitelik ve niceliği açısından Beypazarı'ndan çok daha zengin olduğunu söyleyebilirim.
Safranbolu'ya iki defa gittim. Buraya üçüncü gelişim ve gelmeye de devam edeceğim inşaallah. Çok sakin ve dingin bir yer... Turizmden dolayı paranın ağırlığı hissedilmiyor... Burada kendinizi potansiyel bir müşteri olarak değil de geçerken uğramış bir yolcu veya misafir gibi hissediyorsunuz. Yerli halkın size bakışı öyle çünkü... Herkes kendi işinde... Turizme dönük bir ticari hareketlilik yok... Sadece pansiyon olarak hizmet veren konaklar var. Oralarda kaldığınızda da rahat edebilmeniz için koca konak size emanet ediliyor.
Yakınlarda bulunan, Adapazarı ilçesi olan fakat dokusundan dolayı Bolu'ya daha çok yakıştırdığım Taraklı ilçesi de aynı burası gibi...
İstanbul'da oturuyorum. İmkanım olsa her hafta sonu buraya gelmek isterim... (26/ 07/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 04.10.2009 01:35
Görüntülenme: 1098
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 97.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/125
Buşluk Verisi: F/5.6
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 27.07.2009 18:52:21
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft