Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

merzifoni kara mustafa paşa camii
merzifoni kara mustafa paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

bursa şehadet camii
bursa şehadet camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
bursa şehadet camii


bursa şehadet camii
Açıklama: Tophane sırtlarındaki Şehadet Camii, Bursa’da yapılan ilk çok kubbeli ve çok destekli camidir. Murat Hüdavendigâr (hükümdar) tarafından 1365 yılında inşa ettirilmiş.
İlk yapıldığında, plân olarak Ulu Cami tipinin küçük bir örneğiymiş. Üç bölümlü ibadet mekânının üzeri toplam dokuz kubbeyle örtülüymüş. plânı 1855 yılındaki depremde yıkılınca 1890’da önemli bir onarım görmüş. Günümüzde caminin ibadet mekânını iki kubbe örtüyor. Son cemaat yeri olmayan caminin, yüksek yapısı ve uzun ikiz pencereleriyle değişik bir görünümü var.
Kale ve Saray Camii olarak da bilinen mabede, Sultan 1. Murad’ın Kosova’da şehit düşmesi üzerine Şehadet isminin verildiği zannedilir. Ancak caminin bu ismi almasının sebebi başkadır. Hüdavendigâr Murat bu camiyi yaptırır ancak meşguliyetinden dolayı camiye hiç gelemez. Kosova Savaşı’nda hançerlenerek öldürülünce, her dönemde var olan ve hüküm vermeye çok meraklı olan ham- kaba softalar, camiye hiç gelmediği için Hüdavendigâr’ın şehitliğinin kabul olunmayacağı iddialarını ortaya atarlar. Bunun üzerine Bursa kadısı camiye Şehadet ismini verir…
Rahmetli Necip Fazıl’ın ham ve kaba softa olarak tarif ettiği gürûhu
görüyor musunuz? Osmanlı Devleti’nin üç büyük kurucusundan biri olan, İlâyı Kelimetullah ve Nizam-ı Âlem için sürekli cihad eden (Yönettiği 40’ın üzerinde savaşın hepsini kazandı) ve savaş meydanında şehit olan bir sultan için böyle bir söylenti çıkarabiliyorlar… Din ve dindarlar, her devirde, küfür yobazlarından çektikleri kadar bunlardan da çekti… (15/ 08/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 04.09.2009 04:25
Görüntülenme: 1404
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 70.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 15.08.2009 11:35:20
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft