Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

2. beyazıt camii
2. beyazıt camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

bayraklı baba türbesi
bayraklı baba türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
bayraklı baba türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
bayraklı baba türbesi


bayraklı baba türbesi
Açıklama: Gelibolu’da Hamzakoy’a bakan tepenin yamaçlarındaki bu türbe, Çanakkale Boğazı’nı salla geçen Rumeli Fatihi Süleyman Paşa’nın bayraktarı Karacabey’in mezarıdır. Bu nedenle 14. asırdan beri bu türbeyi ziyaret edenlerin buraya bir bayrak asmaları gelenek haline gelmiş.
Gelibolu’nun en popüler türbesi ve adak yeridir. Özellikle hafta sonları Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor. Adak adayanlar türbeye bayrak asıyor.
Bayraklı Baba’yla ilgili rivayet şöyle: Savaş sırasında düşman tarafından çevresi sarılan Karacabey, esir veya şehit düşeceğini anlayınca, düşman eline geçmemesi için elindeki sancağı küçük parçalara ayırarak yutar ve
‘Ya Allah’ diyerek düşman üzerine saldırır. Vurularak yere düşer ancak ölmez. Bir süre sonra durum Türk askerlerinin lehine döner ve arkadaşları tarafından ağır yaralı olarak kurtarılır.
Kısa bir zamandan sonra iyileşen Karacabey’e arkadaşları ve komutanları sancağı ne yaptığını sorarlar. Karacabey düşmana vermemek için parçalara ayırarak yuttuğunu söyler. Fakat buna kimseyi inandıramaz. Durumdan rahatsız olan Karacabey, yalan söylemediğini ispatlamak için belindeki palayı midesinin üzerine bastırarak aşağıya doğru keser. Midesinde bulunan sancak parçaları dışarı çıkar. Karacabey’in son sözleri, ”Vatan sağ olsun. Benim mezarımdan hiçbir zaman Türk bayrağını eksik etmeyin, sonsuza dek mezarımın başında dalgalansın” olur.
Karacabey’in dileği gerçekleşmiştir. Bugün Hamzakoy’a bakan tepenin eteğinde bulunan türbede irili ufaklı binlerce bayrak dalgalanmaktadır. (20/ 04/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 22.08.2009 00:51
Görüntülenme: 1548
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 183.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 20.04.2009 11:58:35
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft