Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

tokat gök medrese
tokat gök medrese
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

edirne evliya kasım paşa camii
edirne evliya kasım paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
edirne evliya kasım paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
edirne evliya kasım paşa camii


edirne evliya kasım paşa camii
Açıklama: Tunca nehri kıyısında yer alan cami, Fatih Sultan Mehmet ve Sultan 2. Beyazıt dönemlerinde Rumeli Beylerbeyi olan ve daha sonraları başvezirlik yapan Kasım Paşa tarafından 1478 yılında yaptırılmış. Nehrin zaman zaman taşmasından dolayı sürekli sular altında kalmış ve bu yüzden de harap olmuş.
Kare plânlı, kesme taştan yapılan camiyi, dışarıya doğru çıkıntı yapan trompların taşıdığı bir kubbe örtüyor. Kuzey duvarından anlaşıldığına göre yapıldığında bir son cemaat yeri varmış. Dağınık şekilde mezar taşlarının bulunduğu haziresinde, bânisi Evliya Kasım Paşa’nın mezarı da yer alıyor.
Cami çok güzel bir konuma sahip. Zamanında nehre inen merdivenleri de varmış. Sandallarla gelen cemaat buradan camiye ulaşırmış. Ancak şimdi Tunca nehrine gelen balıkçıların ateş yakıp barındıkları bir harabe olmuş. Maalesef içinde şarap şişeleri bile var.
Nehir kıyısında biblo gibi bir klâsik Osmanlı eseri görünümünde olması gereken cami, yıkık minaresiyle boynu bükük bir şekilde restore edileceği günü bekliyor. (14/ 03/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 29.03.2009 00:35
Görüntülenme: 1300
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 75.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/60
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 14.03.2009 15:36:00
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft