Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

seyyid bilâl türbesi ve cezayirli ali paşa camii
seyyid bilâl türbesi ve cezayirli ali paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

izmit pertev mehmet paşa (yenicuma) camii
izmit pertev mehmet paşa (yenicuma)  camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
izmit pertev mehmet paşa (yenicuma) camii


izmit pertev mehmet paşa (yenicuma) camii
Açıklama: Bir Mimar Sinan eseridir ve İzmit merkezinde büyük ustanın ayakta kalan tek yapısıdır. Yapılışından günümüze bir çok deprem geçirmesine rağmen önemli bir hasar görmeyen cami, özgünlüğünü koruyor. İzmit merkezinde, eski İstanbul- Ankara yolunun yanında bulunan Pertev Mehmet Paşa Külliyesi’nin bölümlerinden biri olan bu cami, İzmit halkı tarafından Yenicuma Camii olarak da biliniyor. Tabii ki bunun bir sebebi var. Cami, Cumhuriyetin ilk yıllarında bir süre ibadete kapatılmış ve askeri depo olarak kullanılmış. Daha sonra ibadete açıldığında yeniden Cuma namazı kılınmaya başlanması nedeniyle halk tarafından Yenicuma Camii olarak adlandırılmış.
Camiyle birlikte hamam, medrese, kervansaray ve imaretten oluşan külliye, 2. Selim’in veziri Pertev Mehmet Paşa’nın vasiyeti üzerine yapılmış. Paşanın ölümünden sonra, kethüdâsı Sinan Ağa tarafından 1579’da tamamlatılmış.

Kareye yakın dikdörtgen plânlı caminin harimi merkezî bir kubbeyle örtülü. Dışarıdan bakıldığında kubbeye geçişi sağlayan çeyrek kubbe şeklindeki tromplar, caminin üst örtüsünde belirgin bir şekilde fark ediliyor.
İbadet mekânında çiniye yer verilmeyişi, o dönem yapıları içerisinde karşılaşılmayan bir örnek. Caminin pencere aralarında yazı frizleri ve kalem işleri bulunuyor. Camideki mermer işlerinin yanı sıra kapı ve pencere kanatlarındaki ahşap işçiliği de görülmeye değer. (02/12/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 06.12.2008 19:07
Görüntülenme: 2516
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 72.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/80
Buşluk Verisi: F/4.5
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 02.12.2008 17:26:12
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft