Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

rüstem paşa camii
rüstem paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

lüleburgaz sokullu mehmet paşa camii
lüleburgaz sokullu mehmet paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
lüleburgaz sokullu mehmet paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
lüleburgaz sokullu mehmet paşa camii


lüleburgaz sokullu mehmet paşa camii
Açıklama: En küçük mahalle mescitlerinden zirve eser Selimiye’ye kadar Mimar Sinan’ın yaptığı bütün camiler beni çok heyecanlandırır… Mihrimah duygulandırır, Kılıç Ali Paşa titretir, Şehzade ağlatır, gücün simgesi Süleymaniye gururlandırır… Onun eserleri arasında bir kıyaslama yapılamaz. Hepsi birbirinden güzeldir ve hepsinde yeni bir buluş vardır. Ama Sokullu camileri ayrıcalıklı gibi gelir bana… Hoş bir ayrıcalık… Büyük mimar, üç padişaha sadrazamlık yapmış Sokullu Mehmet Paşa için inşa ettiği camilere farklı bir özen göstermiş sanki. İstanbul Kadırga’daki Sokullu Camii, Osmanlı döneminin en özgün külliye mimarisi örneklerinden. Mimari- süsleme dengesiyle her yerinde bir özen göze çarpan yapı, Cennet taşlı tek cami olma özelliğine de sahip. Arka sokakta kaldığı için gözlerden kaçan bir saklı güzellik… Haliç’in Galata kıyısında Unkapanı Köprüsü’nün ayağındaki Azapkapı Sokullu Camii, Selimiye’nin küçültülmüş modeli gibi. Bu minyatür Selimiye’nin bir özelliği de köprülü minaresi. Minareye, son cemaat yerinin kuzey tarafından yükselen bir köprüyle ulaşılıyor. Büyükçekmece’deki Sokullu Camii ise küçük ölçekli bir mahalle mescidi. Ancak onun da minaresi çok özel. Yekpare taştan yapılan minareden dünyada sadece iki tane var. Biri burada, diğeri de Mısır’da.
İstanbul’daki adaşları gibi Lüleburgaz Sokullu Mehmet Paşa Camii de önemli bir Sinan eseri. Tek kubbeli Osmanlı camileri arasında özel bir yeri var. Tüm zamanların en büyük mimarı, bu denemesinde tek kubbeli cami plân sınırlarını genişletmiş. Merkezî kubbenin örttüğü ana mekânı, caminin doğu ve batı cephesinde birer kemerle açmış ve buralara iki taraftan merdivenlerle çıkılan mahfeller yerleştirmiş. Ayrıca dört köşede yer alan destek kulelerini de kubbeden bağımsız birimler olarak tasarlamış. Böylece yapı daha ağır ve azametli bir görünüm kazanmış. Tıpkı Şehzade ve Süleymaniye camilerinde olduğu gibi…
Cami; medrese, sıbyan mektebi, kervansaray, arasta ve hamamdan oluşan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin bir birimi. Döneminde, İstanbul- Edirne arasında yer alan menzil külliyelerinin en görkemlisi olan yapı, kendisinden sonraki menzil külliyelerine de örnek olmuş.
Mimar Sinan, bu külliyede bir çok deneme yapmış. Bu yüzden 1549’da inşaatına başladığı yapılar topluluğunu tam 20 yıl sonra bir kervansaray ve arasta ilâve ederek 1569’da tamamlamış. Cami ve medrese, 1952- 1968 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmış.
Minaresi 1910- 12 yıllarındaki Bulgar işgali sırasında yıkılmış. 1934 yılında orijinaline uygun olarak tekrar yapılmış. (16/11/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 21.11.2008 00:22
Görüntülenme: 5263
İndirilme: 7
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 80.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 16.11.2008 14:01:40
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft