Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

gaziantep karatarla camii
gaziantep karatarla camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

amasya 2. beyazıt külliyesi
amasya 2. beyazıt külliyesi

            

Önceki Fotoğraf:
amasya 2. beyazıt külliyesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
amasya 2. beyazıt külliyesi


amasya 2. beyazıt külliyesi
Açıklama: Şehzadeler kenti Amasya... Tarihi kimliğini koruyabilen nadir şehirlerimizden... 7 bin yılın üzerindeki tarihi boyunca krallık başkentliği yapmış, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuş... Doğal güzellikleri ve tarihi dokusu için dört mevsim, tekrar tekrar gidilip görülmesi gereken bir mekân... Bence diğer Anadolu şehirlerinden farklı ve önemli bir özelliği var… Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemi eserlerini hiç bir şehirde Amasya'da olduğu kadar bir arada göremezsiniz...
2. Beyazıt Külliyesi… Amasya’nın ana caddesi Ziya Paşa Bulvarı’nda, Yeşilırmak nehrinin güney kıyısında, şehzadeler şehrine vurulan en esaslı Osmanlı mührü… 15. yüzyılın son çeyreğinde yapılan, yan mekânlı (L plânlı) cami mimarisinin gelişmiş son örneği… Büyük külliyelerin sultanı 2. Beyazıt adına, Amasya Valisi Şehzade Ahmet tarafından 1482-86 yılları arasında Mimar Şemseddin Ahmet’e yaptırılan külliye; cami, medrese, imaret türbe ve şadırvandan oluşuyor. Batıda medrese, doğuda imaret ve konukevi var. Cami, İstanbul ve Edirne’deki adaşları gibi tek şerefeli iki minareye sahip. Son cemaat yerinin iki ucunda yükselen minarelerden soldakinin gövdesi dikine yivli, sağdakinin gövdesi ise zikzak taş dekorlu. Minarelerle aynı boyda olan yaşlı çınar ağaçlarının külliyeyle yaşıt olduğu tahmin ediliyor.

Klâsik Osmanlı mimarisinin özgün örneklerinden biri olan caminin, 1557’de depremden yıkılan son cemaat yeri ve kubbeleri 1591’de onarılmış. 1651’deki depremde yıkılan bölümleri de 1669’da Merzifonlu İbrahim Ağa ile Ahmet Paşazade Hacı Ali Ağa tarafından onartılmış.

Kesme taştan yapılan cami, ters T plânlı. Yani Bursa tipi… Büyük bir kemerle ayrılan iki kare mekânla, doğu ve batı yanlarda üçer kubbeli yan mekânlardan oluşuyor. Orta mekânı sekizgen kasnaklar üzerine oturan iki büyük kubbe örtüyor.

Caminin batı yönünde U plânlı Beyazıt Medresesi var. Avlunun batı duvarına bitişik olarak inşa edilen medresenin yapım tarihi 1486... Sultaniye olarak da bilinen 2. Beyazıt Medresesi 1922’den beri Amasya İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılıyor. Evliya Çelebi Seyahatnâme’sinde, Amasya’da bulunan 10 medreseden en süslü ve en bakımlısının Sultaniye Medresesi olduğundan söz ediyor. Binanın doğu, batı ve kuzey cephelerinde, talebe hücreleri sıralanmış. Binanın güney tarafında yer alan dershane yayvan bir kubbeyle örtülü.

Caminin doğusunda, (L) plânlı imaret bulunuyor. Günümüzde bu yapı esas fonksiyonuna uygun olarak Amasya Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın aşevi olarak faaliyet gösteriyor. (06/07/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 22.10.2008 19:10
Görüntülenme: 2942
İndirilme: 10
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 217.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 06.07.2008 13:30:02
Merkez Uzunluğu: 62mm

Powered by DNAsoft