Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

dolmabahçe saat kulesi
dolmabahçe saat kulesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

anadolu hisarı
anadolu hisarı

            

Önceki Fotoğraf:
anadoludan rumeliye

 
 Sonraki Fotoğraf:
anadoluhisarı


anadolu hisarı
Açıklama: İstanbul’un Anadolu yakasında, Göksu Deresi’nin İstanbul Boğazı’na döküldüğü yerde bulunan Anadolu Hisarı, 1395 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. Bizans’a Karadeniz yoluyla yardım gelmesini önlemek amacıyla yaptırılan hisar, İstanbul kuşatmasında Fatih tarafından tahkim edilerek, karşısına yapılan Rumeli Hisarı’yla birlikte boğazı kontrol altında tutmuş.
Anadolu Hisarı’nın, Osmanlı tarihinde önemli bir yeri var. Yıldırım Beyazıt, Ankara Savaşı’nda mağlub olunca oğlu Süleyman Çelebi bir süre burada saklanmış. Yine Sultan 2. Murat devrinde, Haçlı ve Macar ordusunu durdurmak üzere yola çıkan Osmanlı Ordusu’nun Rumeli’ye geçmesinde bu hisardan faydalanılmış.
Güzelhisar, Güzelcehisar, Yenihisar, Yenicehisar ve Akhisar isimleriyle de bilinen hisar; asıl kale, iç kale duvarları ve üç kuleden oluşuyor. Ne yazıktır ki içinden sahil yolu geçirilerek hisar iki ayrı parçaya bölünmüş. Son yıllarda yolun dış tarafa alınarak hisarın yeniden birleştirilmesi gündeme taşınıyor. İnşaallah gerçekleştirilir. (17/ 04/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 03.05.2007 10:50
Görüntülenme: 1520
İndirilme: 3
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 89.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft