Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

çorlu süleymaniye camii
çorlu süleymaniye camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

safranbolu evleri
safranbolu evleri

            

Önceki Fotoğraf:
safranbolu evleri

 
 Sonraki Fotoğraf:
safranbolu evleri


safranbolu evleri
Açıklama: Tarihi dokusuyla kültür turizmi açısından Türkiye’nin önemli merkezlerinden olan Safranbolu, İslâm mesken mimarisinin güzel örnekleriyle doludur. Tam anlamıyla bir müze kent durumunda olan kasaba; evleri, konakları, sokakları, camileri, çarşıları, han ve hamamlarıyla geleneksel şehir kültürünün yaşamaya devam ettiği en önemli yerlerdendir… Bin 200’ü koruma altında olan sayısız kültürel esere sahip ilçede, 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında yapılmış yaklaşık 2 bin geleneksel Türk evi bulunuyor.
Şehir engebeli bir arazi üzerine kurulu olduğu için, evler dikey sokaklar etrafında konumlandırılmış. Taş örgülü sokaklar genellikle dar ve eğimli… Eğime göre dizilen ve hepsinin güneşten yararlanması ve birbirlerinin manzarasını kapatmaması üzerine tasarlanan evler, âhenkli bir görüntü oluşturuyor...
Anadolu insanının inceliğini yansıtan bu yapılaşma hiç kuşkusuz inanç ve düşünce sisteminden kaynaklanıyor. Evlerde yaşayanların tevazu, nezaket, zevk, saygı, rıza, dindarlık gibi duygu ve tavırları bu estetik konutlara “biçim ifadesi” olarak işlenmiş…
Sokak hizasına göre yerleştirilen evlerin duvarları aynı zamanda sokakları belirliyor… İslam inancında evin içi mahremdir. Sokaktan geçenlerden evin mahremiyetini korumak için, sokağa temas eden zemin kat duvarları, bahçe duvarları gibi penceresiz ve sıvasız tutulmuş.
İslam mesken mimarisi, hayatın bütün yönlerini kapsayacak tarzdadır. Yapılar insanîdir, insana göre şekillenir. Genellikle büyük bir avlu içinde olan ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Safranbolu evlerinin de her köşesinde sükûnet ve huzur hakim… (13/07/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 24.08.2008 01:58
Görüntülenme: 1766
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 241.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/200
Buşluk Verisi: F/7.1
ISO hızı: 100
Oluşturma Tarihi: 13.07.2008 08:12:03
Merkez Uzunluğu: 32mm

Powered by DNAsoft