Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

pervane medresesi
pervane medresesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

2. beyazıt külliyesi
2. beyazıt külliyesi

            

Önceki Fotoğraf:
2. beyazıt külliyesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
2. beyazıt külliyesi


2. beyazıt külliyesi
Açıklama: Osmanlı mimarisinde klâsik dönem Fatih’in oğlu 2. Beyazıt’la başlıyor. Sultan Beyazıt’ın İstanbul, Edirne ve Amasya’da yaptırdığı külliyeler sebebiyle bu dönem, “Büyük Külliyeler Devri” olarak da adlandırılıyor. 1488 tarihli Edirne 2. Beyazıt Külliyesi de bu dönemin eseri… Mimarı, İstanbul Beyazıt külliyesinin yapımında da bulunan Mimar Hayreddin… Külliyenin merkezinde tek kubbeli tipin abidevi bir örneği olan cami yer alıyor. Yüzyıllar boyunca tıp öğrencileri yetiştirilen, hastalara şifa dağıtılan ve fakir fukaraya hizmet veren külliyeyle merkezindeki cami çok sade… Mektep, medrese, han, hamam, köprü, tabhane, muvakkithane, mehterhane, değirmen, su deposu, gibi oldukça geniş bir yapılar topluluğundan oluşan külliyenin en önemli birimleri darüşşifa ve tıp medresesi… Dönemin en önemli sağlık merkezlerinden olan Darüşşifanın altıgen plânlı ana mekânında huzur verici bir atmosfer var... Burası kuruluşunda göz hastalıkları dâhil her türlü hastalara hizmet vermiş. Sonraki yıllarda ruh hastalarına yönelik hizmet vermeye başlamış. Hastalar, dönemin tıp bilgi ve ilaçlarının yanı sıra müzik ve su sesiyle tedavi edilmiş.
Külliye, bakımsızlık ve Tunca Nehri’nin taşkınları sonucunda büyük zarar görmüş. Cami hariç diğer bölümler Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1984 yılında Trakya Üniversitesi’ne devredilmiş. Bir süre Trakya Üniversitesi Edirne Meslek Yüksekokulu’nun Restorasyon ve Duvar Süsleme Bölümleri’ne hizmet vermiş. Ancak caminin halinden onların buraya hizmet verdiğini pek söyleyemeyiz. Üstelik restorasyon bölümü olduğu halde…
Darüşşifa, 1997 yılında Trakya Üniversitesi bünyesinde Sağlık Müzesi’ne dönüştürülmüş. Şifahane kısmı ise 2000’de Psikiyatri Tarihi Bölümü olarak düzenlenmiş... (15/ 06/ 2008)
(Fotoğrafı Eski Camii minaresinden çektim. Önde, Üç Şerefeli Camii'nin iki minaresi görülüyor.)
Kelimeler:  
Tarih: 03.07.2008 14:14
Görüntülenme: 4447
İndirilme: 5
Oylama: 4.00 (3 Oy(lar))
Dosya boyutu: 53.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft