Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

eyüp- mezar ve türbeler
eyüp- mezar ve türbeler
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

davut paşa camii
davut paşa camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
davut paşa camii


davut paşa camii
Açıklama: Davut Paşa Camii, Kocamustafapaşa’da adını verdiği mahallede Hekimoğlu Ali Paşa Camii’nin doğusundadır. Caminin kıble yönündeyse Cerrahpaşa Hastanesi ve caddesi bulunuyor. Cami, 1485 yılında Gazi Davut Paşa tarafından medrese, türbe, imaret, sıbyan mektebi, mahkeme, çeşme ve hamam yapılarından oluşan büyük bir külliyenin parçası olarak yaptırılmış. Bunlardan caminin solunda yer alan medrese bugün işgal edilmiş durumda ve oldukça harap vaziyette. Kıble yönündeyse Cerrahpaşa Caddesi'ne bakan Davutpaşa Rüştiyesi, günümüzde Davutpaşa Lisesi olarak hizmet veriyor. Tabii ki camiyle bir ilgisi kalmamış. Yine caminin solunda yer alan ve içinde caminin bânisinin medfun olduğu türbe oldukça bakımsız bir durumda. Hamam ve diğer birimlerdense eser kalmamış.
Cami plân olarak tek kubbeli, yanlarında birinin önü açık, diğeri ocaklı birer tabhane odasından meydana gelmiş. Kesme köfeki taştan yapılan ve yayvan kubbesi oldukça büyük olan caminin, ağırbaşlı ve vakur bir ifadesi var.
Son cemaat yeri altı granit sütun üzerinde beş kubbeyle örtülü. Bu bölüm depremde yıkılınca yeniden yapılmış.
Çeşitli dönemlerde yangın ve depremlerden hasar gören cami, 1945- 1948 tarihlerinde Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından onarılmış. Mihrabı da bu onarımda tekrar yapılmış. (02/03/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 13.03.2008 18:29
Görüntülenme: 2259
İndirilme: 8
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 51.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft