Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

mardin şehidiye camii ve medresesi
mardin şehidiye camii ve medresesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

konya karatay medresesi
konya karatay medresesi

            

Önceki Fotoğraf:
konya karatay medresesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
konya karatay medresesi


konya karatay medresesi
Açıklama: Klâsik Selçuklu plân tipideki (Tek eyvanlı) Karatay Medresesi, kare plândan kubbeye geçişin ve büyük portal mimarisinin gelişimi açısından önemli bir örnek…
Bu plân tarzında arka duvarın ortasında bir eyvan yer alıyor. Eyvanın her iki yanında birer kubbeli oda bulunuyor. Eyvan önündeki avlunun iki kenarı boyunca da hücreler sıralanıyor.
Kare mekândan kubbeye de Türk üçgenleriyle geçiliyor.
Taç kapı kubbesi ve kare avludan kubbeye doğru yükselen Türk üçgenleri, geometrik ve bitkisel desenli mozaik çinilerle bezenmiş.
Türk üçgenlerine biraz değinmek istiyorum. Bunların adı, bir çok yerde kullanıldığı gibi pandantif değildir. Bu kelime sanıyorum Fransızca’dan geliyor. Kendi kültürüne Fransız kalanlar da kare plândan kubbeye geçişi sağlayan unsurları ifade etmek için sürekli bu yutturma sözcüğü kullanıyor. Bu ögeler Türk üçgenidir ve Türklerin dünya mimarisine kazandırdığı bir zenginliktir…
Fotoğrafta; önde üzeri büyük kubbeyle örtülü avlu, hemen karşıda eyvan, eyvanın iki yanında kubbeli odalara açılan kapılar, sağda ve solda hücre kapılarıyla kubbeye doğru uzanan Türk üçgenleri görülüyor. (17/ 12/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 29.12.2009 01:17
Görüntülenme: 1625
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 92.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft