Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

erzurum hisar camii- kale mescidi
erzurum hisar camii- kale mescidi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

yuşa hazretleri türbesi
yuşa hazretleri türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
yuşa hazretleri türbesi

 
 

yuşa hazretleri türbesi
Açıklama: Türbe, 3. Osman’ın sadrazamlarından Yirmisekiz Çelebizade Mehmet Sait Paşa tarafından, yanındaki camiyle birlikte 1755 tarihinde yaptırılmış. Sait Paşa, daha önce burada bulunan ve halk tarafından Yuşa peygambere izafe edilen mezarın etrafına taş duvar çektirmiş ve türbeye bakacak görevliler tayin ettirmiş.
Türbenin bulunduğu tepe, aslında tarihin ilk dönemlerinden itibaren kutsal bir yer olarak kabul edilmiş ve çeşitli uygarlıklar burada kendi dinlerinin mabet ve tapınaklarını yapmışlar. Hatta bir rivayete göre tepenin ismi de Karadeniz’den görülen ilk en yüksek tepe olması nedeniyle Fenikelilerce “kurtarıcı” anlamına gelen “Yesu” adlandırmasından gelmektedir.
Günümüzde de İstanbul’un en önemli dini ziyaretgâhlarından biri olan tepede, Sultan 3. Selim zamanında bir dönem, izdihamdan dolayı fitneye mahal olmasın diye mevlit okunması bile yasaklanmış.
Yuşa peygamberin yattığına inanılan kabrin 17 metre uzunluğunda olması, üç ayrı görüşle açıklanmaktadır. Birinci görüşe göre, Yuşa Aleyhisselam bir peygamberdir. Ona duyulan saygı ve sevgiden dolayı böyle büyük ve uzun bir mezar yapılmış olabilir. İkinci ve akla en yakın görüşe göre, yeri manevi bir keşifle (Mezarın manevi keşfini, Kanuni’nin süt kardeşi Yahya Efendi yapmış) bulunduğu için, isabet eder düşüncesiyle yani amiyane tabirle garantiye bağlamak için geniş ve uzun tutulmuş olabilir. Üçüncü ve son görüşe göreyse; Eski inançlarda devlerin dağların zirvesinde yaşadığı kabul edilirdi. Bu tepenin eski adı da Dev Dağı’ydı. Bu eski inançların bir başka inançla karşılaştırılması sonucunda mezar böyle büyük tutulmuş olabilir… (08/ 11/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 14.11.2009 23:47
Görüntülenme: 3077
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 170.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft